Migros, 70 yılını değerlendirdi

Migros Grubu İcra Başkanı Özgür Tort, Tort, Migros’un perakende sektöründe yarattığı dönüşümü, 70 yılda büyüyen ekosistemiyle birlikte Türkiye ekonomisine yaptığı katkıları ve şirketin Cumhuriyet’in yeni yüzyılında çizdiği yeni vizyonu ile hedeflerini paylaştı.

Migros’un 70 yılda, bir süpermarketin çok ötesinde hizmet kapsamına ulaştığını dile getiren Tort, şunları söyledi: “Perakendenin bilinen sınırlarının dışına çıkıyoruz. Migros’un yaratıcılıkta sınırı yok, içimizden yeni şirketler doğuyor. İçimizden doğan bu şirketlerle perakendeye yepyeni iş kolları kazandırıyoruz. Fiziki ve online’ı her formatımız için birleştiriyoruz. Hem fiziki mağazacılık hem de eve teslimatta beraber büyüme hedefliyoruz.

Migros Sanal Market, Migros Hemen, Tazedirekt ve Macroonline, Migros Yemek platformlarımızı ve kendi yemek markalarımızı Migros One çatısı altında birleştirdik. Online operasyonlarımızı 3 yıl içerisinde 3’e katlayacağız. Ödeme işlemleri ve finansal hizmetler sunan MoneyPay’i her 2 müşterimizden 1’inin kullanmasını hedefliyoruz.”

5 YIL İÇİNDE İLAVE BİR MİGROS ŞİRKETİ DAHA YARATILACAK

Özgür Tort, Migros Grubu’nun katlanarak büyürken, iştiraklerinden gelen yeni hizmet alanları ile Migros’un büyümesini de aşan bir büyüme gerçekleştireceğini aktararak, “Böylece, 5 yıl içinde ilave bir Migros şirketi daha yaratacağız. Geleceğin perakendesi için yapacağımız yatırımlarla Türkiye’nin en kapsamlı ve en çeşitli hizmet ağını kuruyoruz. Yarınları da müşterilerimizle ve iş ortaklarımızla birlikte yazacağız.” dedi.

Migros’un büyürken, istihdamı, çiftçisi, tedarikçisi, hizmet sağlayıcıları ve iştirakleri ile Türkiye perakendesi ve ekonomisini de büyüttüğüne dikkati çeken Tort, sadece sektörün değil, Türkiye ekonomisinin büyümesinde de önemli bir katkıya sahip olduklarını söyledi.

23 BİN 500 İŞ ORTAĞIMIZ VAR

70 yıldır Türkiye ekonomisine güç ve güven verdiklerine değinen Tort, “Eskiden paydaşlarımız, tedarikçilerimiz, nakliye firmaları, insan kaynağına destek veren partnerlerdi. Şimdi hizmet tanımımızı revize ettik, kendi iş modelimizi oluşturduk ve ekosistemimize entegre yeni paydaşlar yarattık.

Şu anda tedarikçilerimiz, kooperatiflerimiz, alım yaptığımız çiftçi ve besicilerimizle birlikte 23 bin 500 iş ortağımız var. Türkiye GSYH’si 2022’de 15 trilyon TL. 2022’de çalıştığımız 9 bin 504 tüzel kişiliğin toplam cirosu 3,5 trilyon TL.” diye konuştu.

Türkiye’nin 2022 GSYH büyüklüğü ile karşılaştırıldığında bu hacmin dörtte birine denk geldiğini kaydeden Tort, ekonomik ve sosyal etkisi çok büyük bir şirket olduklarının altını çizdi.

ENFLASYONLA MÜCADELE İÇİN 15 BİNİ AŞKIN ÜRÜNDE İNDİRİM

Tort, tüketicilerin alım gücünü artırmak ve enflasyonla mücadele için yılın geri kalan 70 gününde 70 biyük kampanya ile 15 bin üründe yüzde 50’ye varan indirimler yapacaklarını belirtti. ,

HEDEF SÜRDÜRÜLEBİLİR KARLI BÜYÜMEYİ YAKALAYABİLMEK

Özgür Tort, dünyadaki trendde karlı büyüme başarısı üzerine sürdürülebilir karlı büyüme kavramının geliştiğini kaydetti. “Üçlü büyüme, güçlü büyüme” olarak tanımlanan bu kapsamın sürdürülebilir karlı büyümeyi başaran firmaların fark yaratacağının altını çizdiğini söyleyen Tort, konuşmasına şöyle devam etti:

“Güçlü bilanço değerlerinin yanında, hem kaynakları korumayı, hem de çevreye saygılı büyümeyi esas almak durumundayız. Migros’un geleneğinde ve geleceğinde sürdürülebilirlik var. Sürdürülebilirlik performansımızla tüm Türkiye’de ilk akla gelen 10 şirket arasındayız. 2050 karbon sıfır hedefine yönelik çalışıyoruz. En önemli karbon salımımız soğutma dolapları, aydınlatmalar ve klimadan oluşuyor.

Yani yarısı soğutucu gazlardan yarısı da elektrikten geliyor. Migros’un yıllık 600 bin MWh elektrik tüketimi var. Şirketimiz GES yatırımları ile üçte birini kendi üretme kararı aldı. Bunun için 100 milyon dolar yatırım yapacağız. 4 büyük dağıtım merkezimizin çatıları tamamlandı. Arazi gelişimi çalışmalarına devam ediyoruz. Malatya’da kurulacak sistemle 300 mağaza elektriğini karşılayacağız. 10 yılı aşkın bilgi ve deneyimimizi Sürdürülebilir İş Ortakları Ağı ile tedarikçilerimize açtık ve karbon ayak izini birlikte azaltacağız.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x