Koji Kondo, AIAS Şöhretler Holü’ne seçilen son isim oldu

Kondo’nun bu başarısı, video oyun müziklerinin sadece bir arka plan unsuru olmaktan çıkıp, eserlerin kendileri olarak kabul edilmesindeki önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Mario ve Zelda serilerinin arkasındaki müzikal deha Koji Kondo, oyun dünyasında önemli bir yere sahip. Bu ismi duymayan yoktur; özellikle Mario oyunlarında karşımıza çıkan unutulmaz müziklerin bestecisi olarak tanınıyor. Kondo, Super Mario 64’ün efsanevi müzikleri başta olmak üzere, The Legend of Zelda: Ocarina of Time, Majora’s Mask, Super Mario Galaxy gibi oyunların da müziklerini bestelemiştir. Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, Koji Kondo’nun 27. D.I.C.E. Ödülleri’nde Akademi’nin Şöhretler Holü’ne son giriş yapan isim olduğu duyuruldu. Bu, onun çalışmalarının ne kadar beğenildiğinin ve Mario 64, Ocarina of Time gibi oyunlarda müziklerinin ne kadar önemli bir yer tuttuğunun bir göstergesi.

Koji Kondo, AIAS Şöhretler Holü’ne seçilen son isim oldu

Kondo, aldığı bu ödül için “Bu önemli ödülü almaktan dolayı D.I.C.E.’a derin minnettarlığımı sunuyorum. Bu şekilde tanınmak gerçekten büyük bir onur ve beni son derece alçakgönüllü yapıyor. Etrafımdaki birçok insanın yardımı ve müşterilerimiz ve hayranlarımızın desteği sayesinde, onlarca yıldır oyun müziği geliştirmede yer almak benim için büyük bir şanstı. Bana yardım eden ve destekleyen herkese minnettarım. Umarım önümüzdeki yıllarda herkesin oyun deneyimini müzik ve ses açısından daha da keyifli hale getirmek için çabalarımı sürdüreceğim.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Kondo’nun Şöhretler Holü’ne alınması, “etkili oyunların gelişiminde önemli rol oynayan ve belirli bir türü ileriye taşıyan oyun yaratıcılarına” verilen bir ödül olarak tanımlanıyor. Besteci için bu kesinlikle doğru bir ifade. O, Double Fine’ın Tim Schafer’ı, Bethesda’nın Todd Howard’ı ve Metal Gear Solid’in yaratıcısı Hideo Kojima gibi etkili isimlerle aynı sıralamada yer alıyor.

D.I.C.E. Ödülleri’ni canlı izlemek isteyenler için, 15 Şubat‘ta saat 20.00’de IGN tarafından canlı yayınlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x