İsrailli bakan şaşırdı: ‘Gazze’ye atom bombası atalım’

İsrail güçlerinin Gazze’ye yönelik ağır bombardımanı devam ederken, dün İsrail Kültür Mirası Bakanı Amihai Eliyahu, şoke edici bir açıklama yaparak Gazze’ye atom bombası atmanın seçeneklerden biri olduğunu söyledi. 

SKANDAL AÇIKLAMALAR

Aşırı sağcı Yahudi Gücü partisinden koalisyon hükümetinde yer alan Eliyahu, İsrail’deki Kol Barama radyosunda katıldığı bir programda, 7 Ekim saldırılarının ardından İsrail ordusunun başlattığı askeri operasyonlardan “tam olarak tatmin olmadığını” söyleyerek, Gazze’nin yeniden işgal edilmesi ve buraya Yahudi yerleşim birimleri inşa edilmesi gerektiğini savundu. Eliyahu, Gazze’deki Filistinliler için de, “İrlanda’ya da çöllere de gidebilirler, Gazze’deki canavarlar kendileri çözüm bulmalı” yorumunu yaptı. Eliyahu, program sunucusunun “Gazze’ye atom bombası atılmasına gerek var mı” sorusuna, “Bu seçeneklerden biri” yanıtını verdi.

KABİNEDEN UZAKLAŞTIRILDI

Bakanın verdiği demeçle ilgili açıklama yapan Netanyahu’nun ofisi, Eliyahu’nun sözlerinin “gerçeği yansıtmadığını” ve süresiz olarak kabine toplantılarından uzaklaştırıldığını duyurdu. Eliyahu, daha önce de Gazze’ye saldırıları gösteren bir videoya, “Gazze’nin kuzeyi her zamankinden daha güzel. Her şeyi havaya uçurun, çok hoş” yazdığı için tepki çekmişti.

24 SAATTE 3 MÜLTECİ KAMPI VURDULAR

– Gazze Şeridi’ne saldırılarını sürdüren İsrail ordusu dün son 24 saat içinde üç kere mülteci kamplarını hedef aldı. Cumartesi akşamı Cibaliya mülteci kampındaki Birleşmiş Milletler okulunu hedef alan İsrail güçleri, önceki gece El Megazi mülteci kampını ve dün öğleden sonra Bureyc kampını vurdu. İsrail, geçen hafta içi kanlı bir saldırı düzenlediği Cibaliya mülteci kampını yeniden hedef alarak, cumartesi akşamı buradaki BM okulunu vurdu. BM Mülteci Ajansı UNRWA saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu en az 20 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İsrail jetleri önceki gece ise 33 bin kişinin yaşadığı El Megazi kampını vurdu. Filistin haber ajansı WAFA saldırıda en az 51 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Fransız haber ajansı AFP’ye göre İsrail askeri sözcüsü, o sırada İsrail kuvvetlerinin bölgede faaliyet gösterip göstermediğini araştırdıklarını söyledi. Dün öğleden sonra ise bu defa Bureyc mülteci kampı İsrail ordusu tarafından vuruldu. Saldırıda en az 20 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirildi.

LÜBNAN’DA DA SİVİLLERİ HEDEF ALDI

– İsrail’in dün Lübnan’daki sivil bir araca düzenlediği hava saldırısında 3’ü çocuk 4 kişi hayatını kaybetti. Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan haberde, İsrail’e ait bir İHA’nın Lübnan’ın güneyindeki Aynata beldesi yakınlarında bir araca saldırı düzenlediği belirtildi. Bu arada İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, Lübnan ile sınır hattı olan kuzeyde hücuma geçmeye hazır olduklarını ve bunun olabileceği şeklinde açıklama yaptı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x