Avustralya’dan terör yasası: PKK paçavralarına da yasak geldi

Avustralya’da, İsrali’in Gazze’ye saldırıları sürerken artan Yahudi karşıtlığına yanıt olarak, Nazi selamını ve terör gruplarıyla ilgili sembollerin kullanılmasını veya satılmasını yasaklayan yasa yürürlüğe girdi. Yasa kapsamında, terör gruplarıyla ilişkili sembollerin kamuya açık alanlarda sergilenmesi yasaklandı.

Gamalı haç ya da Schutzstaffel (SS) ile bağlantılı çift sig (zafer) işaretini sergilemek suç sayılıyor ve 12 aya kadar hapis cezası öngörülüyor.

Yeni yürürlüğe giren yasa aynı zamanda ülkenin terör örgütleri listesinde yer alan DEAŞ, Hamas ve PKK’yla ilişkili sembollerin kamuya açık sergilenmesini ya da ticaretinin yapılmasını da yasaklıyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Adalet Bakanı Mark Dreyfus, yasa ile Avustralya’da Holokost’u veya terör eylemlerini yüceltenlere yer olmadığı konusunda açık bir mesaj verildiğini dile getirdi.

Yasayı “türünün ilk örneği” olarak niteleyen Dreyfus, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yasa, türünün ilk örneği ve Avustralya’da hiç kimsenin Nazileri ve onların şeytani ideolojisini öven eylem ve sembolleri yüceltmesine ya da bunlardan kazanç sağlamasına izin verilmemesini sağlayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir