Aksa, Senegal’de doğal gaz çevrim santrali kuruyor

Aksa Enerji, NDAR Energies SA’nın hali hazırda Senegal Cumhuriyeti’ne ait elektrik kurumu Senelec ile imzalanmış olan 25 yıllık euroya endeksli sözleşmenin tarafı olduğu ve bu sözleşme kapsamında kurulacak santralde üretilen elektriğin 25 yıl süreyle euroya endeksli fiyattan garantili olarak Senelec’e satışının gerçekleştirileceğini Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaştı.

Gana, Mali, Madagaskar ve Kongo’dan sonra Afrika kıtasındaki açılımına Senegal ile devam eden Aksa Enerji, gerçekleştireceği bu yatırımla Senegal’in kendi ürettiği doğal gazdan elektrik üreten ilk santral projesine imza atacak. Üretim portföyünde coğrafya ve kaynak çeşitliliğini artırmayı öncelikleri arasında konumlandıran Aksa Enerji, 2015 yılından bu yana Afrika’da gerçekleştirdiği enerji santrali yatırımlarla kıtanın kalkınmasına güç veriyor.

“Afrika’da kurulu gücü katlayacağız”

Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, araştırmaların 2025 yılında Afrika’nın nüfusunun Çin ve Hindistan’ı geride bırakacağını, 2040 yılına kadarki süreçte de dünya nüfusuna eklenecek her iki kişiden birinin Afrika kıtasından olacağını gösterdiğini söyledi.

Kazancı, “Biz Aksa Enerji olarak Afrika’nın enerji arz güvenliği ihtiyacını erken evrede keşfedip 2017 yılında Gana santralimizle ticari üretime başladık. Bugün Afrika kıtasında dört ülkede kurulu 546 MW kapasitemiz bulunuyor.

Gana Kumasi ve 2026 yılı içerisinde ticari üretime başlamayı planladığımız Senegal Saint Louis yatırımlarımızla Afrika kıtasındaki kurulu gücümüzü iki kat artırarak 1,151 MW seviyesine çıkaracağız. Senegal’de bu önemli projeye başlamaktan ve Senegal devletinin bize duyduğu güvenden büyük gurur duyduk. Teknolojimiz, deneyimimiz ve yetkin insan kaynağımız ile bu projeyi en iyi şekilde sonuçlandıracağımıza inanıyorum” ifadelerinde bulundu.

Aksa Enerji’nin Senegal’in Saint Louis şehrinde kurup, 25 yıl süreyle işleteceği 255 MW kurulu güce sahip olacak doğal gaz çevrim santralinin, ülkenin kendi ürettiği doğal gaz ile elektrik üreteceği ilk santral olacağını belirten Cemil Kazancı, santral operasyonlarını sürdürdükleri her coğrafyada gerçekleştirdikleri yatırım ve yerel istihdama verdikleri önemle kalkınmaya destek olduklarının altını çizdi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*