Ukraynalı çocuğun mucize kurtuluşu… Mermi, omurgasını sıyırıp geçti

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerinden bir yıl geçerken savaşın acı boyutu da basında yer almaya devam ediyor. Son olarak da 16 yaşındaki bir çocuğun yaralanma hikayesi, hem basının hem de tıp dünyasının dikkatini çekti. Çocuğun yaralanması, Ulusal Pirogov Memorial Tıp Üniversitesi’ndeki doktorlar tarafından American Journal of Case Reports’ta yayınlandı.

Adı açıklanmayan 16 yaşındaki sivil kurban, Sovyet yapımı bir tabancayla ensesinden vuruldu. Doktorlar, kurşun yarasına bakarak, çocuğun Makarov tabancasıyla yaklaşık 15 cm’den vurulduğunu tahmin ettiklerini belirttiler.

9 mm’lik merminin boyna girdiğini, omurganın ucunu sıyırdığını ve üst çeneye saplandığını gördü. Genç, Ukrayna’nın merkezindeki Vinnytsia şehrinde bir hastaneye götürüldü. Çocuğun yüzünün sol tarafı ve boynu şiş; omuriliğindeki hasar nedeniyle ağzı tam olarak açılamıyor ve sol kolunu da kaldıramıyordu.

MUCİZE KURTULUŞ

Ameliyat sırasında doktorlar çenesinin alt kısmından bir kesi yaparak bölgedeki yumuşak dokuyu parçalara ayırdı ve mermi kabuğunu kafatasından çıkardı.

Daha sonra bölgeyi tedavi edip yarayı diktiler. Çocuk, ameliyattan dokuz gün sonra hastaneden taburcu edildi. Ve şaşırtıcı bir şekilde tamamen iyileşti.

100 BİNDEN FAZLA SİVİL CAN KAYBI

Hazırlanan raporda bir Rus askerinin silahıyla yara aldığı belirtilmese de savaş boyunca Rus ordusunun, çocuklar da dahil olmak üzere sivilleri öldürdüğüne dair pek çok rapor bulunuyor. Ukrayna’nın önde gelen savaş suçları savcısına göre, Rus işgali sırasında 100 binden fazla Ukraynalı sivil öldürüldü. Bu da asıl kaybın, 8 bin olan resmi ölü sayısının oldukça üzerinde olduğunu gösteriyor.

Sadece Liman kenti Mariupol’un kuşatılmasının 10 binden fazla Ukraynalı sivilin ölümüne neden olduğu düşünülüyor.

Bu arada, Rusya’daki kayıpların ise 200 bin olduğu tahmin ediliyor. Hatta geçen hafta, Vladimir Putin, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Ukrayna’daki savaş suçları nedeniyle kendisi hakkında tutuklama emri çıkarmaya yönelik kararı da kınadı.

Aynı suçlamalarla Rusya’nın ‘Çocuk Hakları Komiseri’ Maria Alekseyevna Lvova-Belova için de tutuklama emri çıkarıldı.

RUSYA KINADI, UKRAYNA İDDİALARA DEVAM ETTİ: “EVLATLIK VERİLDİLER”

Kremlin, mahkemenin tutuklama kararının, çirkin ve kabul edilemez olduğunu belirtti.

UCM başsavcısı Karim Khan, yüzlerce Ukraynalı çocuğun yetimhanelerden ve yetimhanelerden de Rusya’ya götürüldüğünü söyledi: “İddia ediyoruz ki bu çocukların çoğu o zamandan beri Rusya Federasyonu’nda evlatlık verildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir