Kredi Kartından Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir? Avantajlı Yanları Nelerdir?

Bankaların müşterilerinin nakit gereksinimlerini karşılamak amacı ile sunduğu kredili hizmet ürünlerinden biri de nakit avanstır.

Nakit avans sistemi sayesinde hesapta para olmasa bile banka müşterileri hesaplarından ya da kredi kartlarından hemen nakit çekerek nakit ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabiliyorlar.

Nakit avans çekmek isteyenlerin, kredi kartlarının ya da kredili mevduat hesaplarının kullanılabilir limitinin çekmek istenilen nakit tutarını karşılayabilmesi işlemin gerçekleştirilebilmesi için gerekmektedir.

Nakit avans, kredi kartlarının limiti doğrultusunda ve belirli şartlar altında dilenen saat nakit ihtiyacının karşılanabildiği bir nevi kredi çeşididir.

Nakit avans için kredi ile kredi kartının birleştirilmesi ile ortaya çıkan bir hizmet şekli açıklaması da sıklıkla kullanılmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, kredi kartından nakit çekim yapılabilmesi için bazı uygulamaların yerine getirilmesi gerekliliğidir.

Nakit avans uygulamasının bazı durumlarda oldukça avantajlı olduğu görülmektedir. Nakit avansa ilişkin olarak bankaların sunduğu seçeneklerinde karşılaştırılarak detaylı bir değerlendirme yapılması lehedir.

Bankaların, kredi kartına tahsis ettiği kredi limiti ya da vadesiz hesaba tanımladığı Kredili Mevduat Hesabı (KMH) limiti dahilinde kredi kartından ya da KMH hesabından nakit para çekilerek nakit avans kullanımı gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Taksitli ödeme seçeneklerinin olması ise kredi kullanılmış gibi olunmasını sağlayan öne çıkan özelliklerindendir. Kredi çekerken karşılaşılabilecek problemlerden onay alamama, krediyi kullanamama gibi hallerde nakit avansta söz konusu değildir.

Kredi kartından nakit avans çekimi durumunda peşin veya taksitli nakit avans seçenekleri bulunmaktadır.

Banka müşterileri, çekecekleri nakit avansta kullanım süresi ve geri ödeme şartlarına uygun olarak peşin ya da taksitli nakit avans seçeneklerinden birisini tercih etmektedir.

Taksitli nakit avansta kredi kartından kredi ile borç alınmaktadır.

Taksitli avansta taksit imkanları 2 ila 12 ay arasında değişmekte olup bankadan bankaya taksit seçenekleri farklılık göstermektedir. En fazla tercih edilen nakit avans türüdür.

Taksitli nakit avans işlemi için erken kapama ve bir taksitten az olmamak üzere kısmi ödeme yapılabilmektedir.

Erken kapamada vadesi gelmemiş olan taksitler için ödeme tarihine göre faiz indirimi uygulanmaktadır. Kısmi ödemede ise ödeme tarihi ve miktarına göre faiz indirimi yapılarak yeni ödeme planı oluşturulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir