İstanbul’a Yeni Yasa Geliyor: Evi, Arsası Olanlar Dikkat…

Hükümet, İstanbul için özel hükümler içeren yeni bir imar yasası üzerinde çalışıyor ancak uygulama konusundaki belirsizlikler dikkat çekiyor. Kulislerden sızan bilgilere göre, imarı kapalı alanlarda evi ve arsası bulunanlara rezerv alan gösterilmesi planlanıyor. Ancak, yeşil alanın kalmadığı bir kentte bunun nasıl gerçekleştirileceği konusu hâlâ netlik kazanmış değil.

İMARSIZ ALANDA EVİ OLANLAR NE YAPACAK?

Gazete Pencere’den Nuray Babacan’ın haberine göre, yapılan taslak çalışmayla, yeniden yıkılıp konut yapılmasına izin verilmeyen arsalar için yeni rezerv konut alanları çıkarılması düşünülüyor. İmara kapalı alanlarda evi olanlar için rezerv alanlarda konut verilmesi öngörülüyor. Bu durumda olan arsalar için uygun taksit ve koşullu ve uzun vadeli krediler verilmesi tartışılıyor.

İmara kapalı alanlarda bulunan binaların yerine yeşil alan ve park yapılmasının öngörüldüğü dile getirildi.

İSTANBUL DIŞINDA GENEL HÜKÜMLER DE OLACAK

Yasada İstanbul’a özel maddelerin dışında genel hükümler de olacak. Düzenleme, kentsel dönüşümün kolaylaştırılmasını da amaçlıyor. Kentsel dönüşüm yasalarına göre, riskli binalarla ilgili yıkım aşamasında bir sorun bulunmuyor. Ancak, inşaat sürecinde karar alma ve uygulama sorunları yaşanıyor. Bu durumda, belediyeye inşaat için ruhsat başvurusu yapılırken, tüm maliklerin rızası gerekiyor ve tüm maliklerden imza şartı aranıyor.

Yeni düzenleme ile tüm aşamalara üçte iki çoğunluk şartı getirilecek. Salt çoğunluk olması yönünde görüşler olduğu, ancak bunun mülkiyet hakkına aykırı olacağı ifade edildi. Ayrıca evini kentsel dönüşüme verenlere yapılan kira yardımları da yeniden ele alınacak. Kira yardımlarının arttırılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x